Zimowe Spotkanie Szybowników Polskich
W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej odbyło się Zimowe Spotkanie Szybowników Polskich. Organizator Jerzy Kolasiński z Gliding Team Klinika Kolasiński po raz pierwszy ulokował tę cykliczną imprezę w Bezmiechowej.
Pomimo pierwszych obaw frekwencja wydarzenia przerosła oczekiwania i była rekordowa. Najważniejszą częścią spotkania była sobotnia konferencja, która zgromadziła około 85 uczestników.
Tematyka konferencji
Podczas tej części wydarzenia można było wysłuchać ciekawych wystąpień:
- Arkadiusz Bulanda „Loty szybowcowe w Bieszczadach – tego trzeba spróbować”,
- Sebastian Kawa „Loty w Brazylii, szybowiec Nixus i modele pogodowe”,
- Zbigniew Meller „Loty nocne – przygoda w ciemnościach”,
- Jerzy Kolasiński „Nie przepadaj! – Tak dalej być nie może!”,
- Zbigniew Meller „System FLARM – zalety i wady”,
- Tomasz Krok „Tadeusz Góra: heros polskiego i światowego szybownictwa”,
- Szymon Tabak „Jak przeżyć inspekcję IKCSP – aspekty techniczne urzędowych kontroli”,
- Jerzy Kolasiński „Powrót do Namibii – zawsze na nowo smakuje”,
- Tomasz Hornik „Trener i kierownik ekipy – ich rola w drodze do sukcesu”,
- Paweł Świerczyński „Axel, szybowiec UL”,
- Jacek Dankowski „Sprawy kadrowe, wyniki sportowe”.
Interesujące tematy wystąpień powodowały, że obrady zachęcały do aktywnej dyskusji. Na koniec konferencji podsumowania minionego sezonu podjął się Jacek Dankowski – trener kadry narodowej i przewodniczący Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego. Nakreślił także plany reprezentacji na nadchodzący sezon i uhonorował Łukasza Wójcika dyplomem za najdłuższy przelot szybowcowy w 2022 r. Jerzy Kolasiński wręczył Łukaszowi Grabowskiemu medal im. Czesława Tańskiego za wybitne osiągnięcia szybowcowe w roku 2021.
Dodatkowo, uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z najnowszą awioniką szybowcową topowego producenta. Na specjalnie przygotowanym stanowisku wystawione i podłączone do zasilania przyrządy umożliwiały chętnym ich przetestowanie. Ze Słowenii specjalnie na konferencję przyjechał Erazem Polutnik, który jako twórca i znawca każdej linijki kodu odpowiadał nawet na najbardziej wyszukane pytania dotyczące software’u i działania samych przyrządów.
Na stronie głównego organizatora i pomysłodawcy imprezy możemy przeczytać budujące podsumowanie spotkania szybowników: „Pobyt w Bezmiechowej był wyjątkową okazją do wymiany informacji na temat bieżących zagadnień szybowcowych, ale przede wszystkim był fantastyczną okazją do spotkania się przyjaciół z całej Polski. Frekwencja w tym roku była rekordowa. Organizacja spotkania była doskonała, za co słowa podziękowania należą się całej ekipie z Bezmiechowej pod wodzą Arka Bulandy. Bardzo Wam dziękujemy!!! Wyjeżdżamy stąd naładowani bardzo pozytywną energią”.
Pozostaje nam mieć nadzieję, że za rok spotkanie szybowników również zawita do Bezmiechowej.