Podstrona: XXVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

XXVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”

2022-04-13 , red.  Dorota Głowacz-Czerwonka
Otwarcie seminarium przez rektora prof. Piotra Koszelnika,

XXVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” jest adresowane do uczniów szkół średnich. Zostało zorganizowane przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej i I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie przy wsparciu Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej.

Uczestnicy

Seminarium otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Uczestników wydarzenia powitali także dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dyrektor I LO w Rzeszowie mgr Piotr Wanat oraz prodziekan ds. kontaktów z otoczeniem WCh i główny organizator dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka.

W wydarzeniu, które skupiło blisko 1000 uczniów i nauczycieli, uczestniczyli również: odpowiedzialny m.in. za działalność studenckich kół naukowych i kontakty ze szkołami prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz twórcy idei Seminarium – wieloletni, obecnie emerytowany dyrektor I LO mgr Ryszard Kisiel i mgr Kazimiera Pisulińska z III LO w Rzeszowie.

O wydarzeniu

Podczas seminarium uczniowie wysłuchali bardzo interesujących wykładów dr hab. Barbary Pilch-Pitery, prof. PRz „Baw się z nami kolorami” oraz dr inż. Katarzyny Rydel-Ciszek „Zatrzymać pandemię! Projektowanie leków przeciw Covid 19”, uczestniczyli w widowiskowym pokazie wspartym wykłademOdnawialne źródła energii w praktyce” przygotowanym przez dr. inż. Tomasza Pacześniaka, obejrzeli spektakularne, pełne wybuchów, kolorów i „magii” pokazy chemiczne przeprowadzone przez prof. dr. hab. inż. Wiktora Bukowskiego wraz ze studentkami Koła Naukowego „ESPRIT”, a także wzięli aktywny udział w koncercie akustycznym doktoranta Szkoły Doktorskiej mgr. inż. Bartłomieja „Gibsona” Filipa, tworząc niezapomniany klimat światłem latarek ze swoich telefonów.

Młodzież miała również okazję zapoznać się z atrakcyjną ofertą kół naukowych działających na Wydziale Chemicznym. Stoiska przygotowały koła naukowe „INSERT”, „IPSUM” i „PRzeTwórcy”. Na stoisku Samorządu Studentów Politechniki Rzeszowskiej można było uzyskać wszelkie informacje dotyczące zarówno studiowania, jak i oferty pozadydaktycznej. Do dyspozycji uczniów pozostawali studenci Wydziału Chemicznego, chętni odpowiedzieć na pytania związane z kierunkami studiów i rekrutacją.

Około 300 uczniów pod bacznym okiem studentów studiów II stopnia udało się na Wydział Chemiczny. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zwiedzania laboratoriów i zaplecza dydaktycznego wydziału. Bardzo pochlebne opinie uczestników, a także obecność przedstawicieli mediów pozwalają przypuszczać, że seminarium spełniło oczekiwania.

Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy i pozostajemy z nadzieją, że wysiłek włożony w organizację tego wydarzenia zaowocuje ogromną liczbą znakomitych kandydatów na studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.