Wstąp do Legii Akademickiej
26 marca na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie promocyjne szkolenia wojskowego studentów w ramach programu Legia Akademicka. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro Legii Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej było adresowane do wszystkich studentów i studentek zainteresowanych przystąpieniem do programu.
Spotkanie otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, który złożył serdeczne podziękowania płk rez. Janowi Wojtynie, inicjatorowi Legii Akademickiej na Politechnice Rzeszowskiej. - Życzę sobie i całej uczelni, aby w tej organizacji było jak najwięcej studentów. Chciałbym, żeby Legia Akademicka prężnie rozwijała się na naszej uczelni i w naszym regionie – mówił rektor Markowski.
Władze województwa podkarpackiego reprezentowała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Narodowego Centrum Kryptologii i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki podkreśliła, że MON stawia na profesjonalizm i zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa w naszym kraju. Sposobem na to jest nie tylko bardzo dobrze uzbrojona i świetnie wyszkolona armia zawodowa, ale także zbudowanie potencjału w oparciu o osoby, które przejdą przeszkolenie wojskowe. Legia Akademicka jest sposobem na to, aby budzić świadomość obronną naszego państwa i przekonać do poważnego rozważenia wojskowej ścieżki zawodowej.
Płk dr hab. Marcin Liberadzki, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON wskazywał na realne korzyści płynące z przystąpienia do programu. - Udział w Legii Akademickiej to świetna przygoda, która umożliwia poznanie od zaplecza tego, co dzieje się w wojsku oraz zdobycie doświadczenia na stopień starszego szeregowego a następnie podoficera. Docelowo program ma być poszerzony o etap przygotowania na oficerów – wyjaśnił.
Podczas spotkania zaprezentowano również uzbrojenie, wyposażenie i wyszkolenie żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Legia Akademicka to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego celem jest m.in. obudowa potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach szeregowych i podoficerów. MON zakłada, że studenci, jako przyszli inżynierowie, menadżerowie i specjaliści pracujący w m.in. w sektorze gospodarki narodowej, poprzez aktywny udział w programie Legii Akademickiej, będą stanowić wzmocnienie potencjału obronnego państwa.