Podstrona: Wizyta przedstawicieli Donbaskiej Akademii Narodowej Budownictwa i Architektury / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wizyta przedstawicieli Donbaskiej Akademii Narodowej Budownictwa i Architektury

2022-01-13 , red.  I. Oleniuch, E. Ptaszek
Członkowie delegacji wraz z opiekunami i prorektorem prof. Grzegorzem Ostaszem (pośrodku),,

W imieniu władz uczelni gości przywitał prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, kierownik Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych na Wydziale Zarządzania, który przedstawił atuty naszej uczelni, jej cele i wartości, doświadczenia i przykłady dobrych praktyk współpracy międzynarodowej. Wręczył gościom upominki Politechniki Rzeszowskiej, a dr Larysa Lysak przekazała na ręce prorektora tradycyjnie wyszywany ukraiński rusznyk oraz monografię Akademii. Opiekunem delegacji z ramienia naszej była dr Alla Karnaukh-Brożyna z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych na Wydziale Zarządzania.

O Akademii

Delegacja przyjechała z Donbaskiej Akademii Narodowej Budownictwa i Architektury (Donbas National Academy of Civil Engineering and Architecture – DonNACEA) z siedzibą w Kramatorsku, z którą Politechnika Rzeszowska podpisała umowę partnerską. Ze względu na wojnę w Donbasie, w 2014 r. placówka musiała zmienić siedzibę i przenieść się z rodzimego miasta do Kramatorska. Na rozbudowę infrastruktury oraz wyposażenie w urządzenia i sprzęt konieczny do ponownego podjęcia działalności naukowej i dydaktycznej otrzymała duży grant ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych dla tzw. „uczelni przemieszczonych”.

Członkowie delegacji

Politechnikę Rzeszowską odwiedziło 10 osób, w tym 6 nauczycieli i 4 studentów. Delegację podzielono na trzy grupy:

• pracowników reprezentujących nauki humanistyczne – dr Larysa Lysak, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych i kierownik tej jednostki, dr Vita Hryhorieva, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych, sekretarz Rady Naukowej, Tetiana Kalashnykova, starszy wykładowca w Katedrze Nauk Humanistycznych.
  • przedstawicieli nauk technicznych: – dr inż. Yuriy Grytsuk, adiunkt w Katedrze Inżynierii Ogólnej i kierownik tej jednostki, dr inż. Yurii Seliutin, adiunkt w Katedrze Dróg i kierownik tej jednostki, dr inż Kostiantyn Polianskyi, dziekan Wydziału Architektury.
  • studentów – Vitalii Horovenko, student studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Środowiska, Аnastasiia Komelkova, studentka Wydziału Architektury, sekretarz Samorządu Studenckiego, Rymma Halan, studentka Wydziału Architektury, wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego, Dmytro Bieliaiev, student Wydziału Budownictwa, przewodniczący Samorządu Studenckiego.

Poza zaznajomieniem się z całokształtem działalności Politechniki Rzeszowskiej, członkowie delegacji skupili się na zapoznaniu się z rozwiązaniami stosowanymi na Wydziale Zarządzania oraz Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, zwiedzili laboratoria obydwu jednostek, poznali formę i narzędzia nauczania na odległość oraz wzięli udział w XXI Nocnym Spotkaniu z Reklamą, organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief” działające na Wydziale Zarządzania.

Przedstawiciele delegacji udzielili także wywiadu na antenie Akademickiego Radia Centrum, studenci zaś spotkali się z Samorządem Studenckim PRz. Pobyt delegacji zakończyła wizyta w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce. Zdaniem naszych gości zarówno rozwiązania infrastrukturalne, jak i wiele metod oraz narzędzi z zakresu nauki i dydaktyki mogą stanowić wzór dobrych praktyk dla rozwoju ich uczelni.

Cel wizyty

Część środków z grantu władze ukraińskiej uczelni mogą przeznaczyć na pozyskanie wiedzy i praktyki związanych z nowoczesnymi metodami prowadzenia działalności akademickiej, w tym na zdobycie doświadczeń u partnerów z krajów UE oraz na zapraszanie naukowców z tych placówek do przeprowadzenia zajęć w Kramatorsku. Dlatego celem wizyty gości z Ukrainy było zapoznanie się z przykładami dobrych praktyk naszej uczelni oraz z infrastrukturą i organizacją działalności Politechniki Rzeszowskiej.

Możliwości dalszej współpracy

Żegnając się z Politechniką Rzeszowską, goście podkreślali, że jakie zarówno cała uczelnia, jak i obydwa wydziały wywarły na nich ogromne wrażenie. Naukowcy są otwarci na dalszą współpracę  naukową i dydaktyczną. Warto przypomnieć, że w ramach środków z grantu mogą także zaprosić pracowników oraz studentów z uczelni partnerskich do odbycia staży naukowych i studenckich w Akademii. Ukraińscy partnerzy chętnie podejmą także współpracę w ramach projektów badawczych. Zainteresowani kooperacją pracownicy Politechniki Rzeszowskiej mogą się w tej sprawie kontaktować z dr Allą Karnaukh-Brożyną.

Więcej szczegółów dotyczących przebiegu wizyty można będzie znaleźć w najbliższym wydaniu „Gazety Politechniki”.