Podstrona: Święto Konstytucji Trzeciego Maja / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Święto Konstytucji Trzeciego Maja

2024-05-06 , red.  Anna Worosz
Prof. G. Ostasz z przedstawicielami SZPiTPRz "Połoniny",

W wojewódzkich obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja wzięli udział mieszkańcy Rzeszowa i okolic, europosłowie, parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki, przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa wraz ze swoimi zastępcami, radni miejscy, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk akademickich, związków i stowarzyszeń. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odwołuje się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Przed 233 laty Sejm Czteroletni przyjął Konstytucję, która była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie.

Obchody poprzedziła msza święta w Kościele Farnym w Rzeszowie. Uczestnicy obchodów w asyście Kompanii Honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych regionu przeszli deptakiem na rynek pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu odbyła się główna część uroczystości, którą rozpoczęło podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt podczas odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja i wysłuchano uroczystych wystąpień.

Po wystąpieniach okolicznościowych odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki. Wieniec od społeczności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza złożył prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz przy udziale przedstawicieli Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”. Na zakończenie orkiestra wojskowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.