Podstrona: Studenci z Ukrainy chcą studiować budownictwo w Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci z Ukrainy chcą studiować budownictwo w Politechnice Rzeszowskiej

2019-07-01
Studenci z Ukrainy chcą studiować budownictwo w Politechnice Rzeszowskiej
W Politechnice Rzeszowskiej w dniach 17-27 czerwca gościła grupa studentów z Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego (Uzhhorod National University), którzy zainteresowani są podjęciem studiów drugiego stopnia na kierunku "Budownictwo" na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Goście z Ukrainy spotkali się z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej, prof. drem hab. Grzegorzem Ostaszem. Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej przedstawili zasady rekrutacji na studia w PRz oraz procedurę rejestracyjną.  Mówili także o wyjazdach w ramach programu Erasmus+. Zarówno nauczyciele jak i młodzież z uczelni ukraińskiej wykazali duże zainteresowanie udziałem w projekcie.

Następnie studenci I roku budownictwa z Użhorodu odbywali ćwiczenia terenowe z geodezji zorganizowane przez pracowników Katedry Geodezji i Geotechniki. Ponadto zapoznali się z instrumentami i technikami geodezyjnymi wykorzystywanymi w inżynierii lądowej. Studenci z Ukrainy mieli również okazję zwiedzenia budynków wydziału i podziwiania infrastruktury miasteczka studenckiego z tarasu widokowego umiejscowionego na szczycie budynku P. Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował również program umożliwiający zwiedzanie Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego PRz, kampusu oraz Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Atrakcją dla odwiedzających była możliwość sprawdzenia się na ściance wspinaczkowej w Centrum Fiztoterapii i Sportu oraz poznanie osobliwości miasta podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Rezultatem końcowym wizyty było odnowienie umowy dwustronnej, w ramach której uczelnie mogą współpracować w zakresie wizyt studyjnych, prowadzenia wykładów i badań, planowania i wdrażanie wspólnych projektów badawczych, wspólnego organizowania wydarzeń akademickich oraz wspólnych publikacji.