Podstrona: Przedstawiciele PRz w Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Przedstawiciele PRz w Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

2022-01-20 , red.  Marta Jagiełowicz
Od lewej: dr inż. B. Dołęga, prof. PRz, dr hab. M. Pałys, prof. UW, mgr inż. M. Klimczyk,

Z początkiem nowego roku rozpoczęła się XIII kadencja Rady Głównej i Nauki Szkolnictwa Wyższego. W skład Prezydium Rady zostali wybrani dwaj pracownicy naszej uczelni dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz jako przedstawiciel NSZZ „Solidarność” oraz mgr inż. Michał Klimczyk jako przedstawiciel Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Przebieg posiedzenia

13 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze w tej kadencji posiedzenie Rady Głównej i Nauki Szkolnictwa Wyższego, podczas którego dokonano wyboru przewodniczącego i Prezydium oraz przewodniczących, wiceprzewodniczących i składów komisji funkcjonujących w ramach Rady. Przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XIII kadencji został wybrany dr hab. Marcin Pałys, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego, a wiceprzewodniczącymi prof. dr hab. Grażyna Borkowska z Wydziału Nauk Humanistycznych Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. Stanisław Kistryn z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz i mgr inż. Michał Klimczyk zostali wybrani do Prezydium Rady. Rada rozpoczyna procedowanie spraw, którymi się zajmuje przez działania wybieranych Komisji Rady. Dr inż. B. Dołęga jest członkiem Komisji Ekonomiczno-Prawnej, mgr inż. M. Klimczyk Komisji ds. Międzynarodowych, a obaj są członkami Komisji ds. Nauki. Udział przedstawicieli naszej uczelni w obradach Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia możliwość aktywnego zabiegania o istotne sprawy środowiskowe, a także gwarantuje bezpośredni dostęp do aktualnych informacji związanych z procesami rozwojowymi w systemie nauki i szkolnictwa wyższego.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, współdziałającą z organami władzy publicznej w zakresie polityki naukowej państwa. Organy władzy publicznej zasięgają opinii Rady m.in. w sprawach: zasad działania i kierunków rozwoju systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zarządzania uczelniami oraz w sprawach studentów, doktorantów i kadry naukowej, projektu budżetu państwa w części dotyczącej szkolnictwa wyższego i nauki oraz projektów aktów prawnych dotyczących systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Rada wyraża z własnej inicjatywy opinie w sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki, kultury i oświaty. Informacje dotyczące funkcjonowania Rady można znaleźć pod adresem: https://rgnisw.nauka.gov.pl