Podstrona: Projekt "Elektronika dla branży automotive" wyróżniony przez NCBR / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Projekt "Elektronika dla branży automotive" wyróżniony przez NCBR

2020-09-03
kategoria: Nauka
Projekt

W okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej realizował projekt o charakterze edukacyjno-dydaktycznym pn.: „Elektronika dla branży automotive” pod kierownictwem dr. inż. Dominika Strzałki, prof. PRz – kierownika Zakładu Systemów Złożonych. Projekt został zorganizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na projekty wspierające rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego. Wartość projektu wynosiła 2 214 170,44 zł, natomiast kwota dofinansowania 2 147 745,32 zł.

Projekt ten został opisany na łamach prestiżowego Raportu rocznego NCBR 2019 jako jedyny projekt POWER i znalazł się w gronie 10 wyróżnionych wśród wszystkich beneficjentów.

Projekt realizowany był w ramach ścisłej współpracy z firmą Bury z Mielca. Bury Mielec jest dostawcą rozwiązań w zakresie elektroniki użytkowej dla takich potentatów z branży motoryzacyjnej jak: grupa Volkswagen, Audi, BMW i Mercedes. Głównym celem projektu było nabycie i rozwój kompetencji oraz kwalifikacji kluczowych dla branży motoryzacyjnej przez 40 studentów i studentek drugiego stopnia studiów stacjonarnych kształcących się na kierunku elektronika i telekomunikacja. Projekt spotkał się z ogromną aprobatą i zainteresowaniem oraz aktywnym udziałem w wykładach prowadzonych przez firmę Bury a także w szeregu szkoleń organizowanych w ramach projektu.

Jednym z kluczowych efektów realizacji projektu było zatrudnienie w firmie Bury 21 absolwentów kierunku objętego wsparciem. Ponadto 8 kolejnych osób podjęło zatrudnienie w innych firmach, w tym: Aptiv Kraków, LG Wrocław, Talking Things, Geo-Eko Rzeszów i Axtone Kańczuga, co jest dowodem wielkiego sukcesu projektu i utwierdza w przekonaniu, że Politechnika Rzeszowska kształci wysoko wykwalifikowane kadry specjalistów dla przemysłu.