Podstrona: Politechniczna Sieć Via Carpatia / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechniczna Sieć Via Carpatia

2022-04-12 , red.  Anna Worosz
Porozumienie podpisali (od lewej): rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik w obecności ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka,

Trzy techniczne uczelnie Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza utworzą własną akademicką Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Współpraca zakłada m.in. tworzenie innowacyjnych kierunków studiów, budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych oraz powstanie inteligentnej chmury mapy kompetencji.

Sygnatariusze

Porozumienie w sprawie utworzenia Politechnicznej Sieci Via Carpatia podpisali: rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Nawiązana współpraca jest potwierdzeniem wcześniejszych inicjatyw oraz zamiaru kontynuowania działań naukowych, dydaktycznych i komercjalizacyjnych sygnatariuszy porozumienia.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że wymiernym efektem pracy naukowej, oprócz publikacji, są rozwiązania, które powinny być wdrażane w gospodarce. „Wierzę, że w ramach Sieci uda nam się wypracować mechanizmy, które spowodują zdecydowanie szybszy rozwój gospodarczy naszych regionów. Planujemy trzy rodzaje działań związanych z komercjalizacją, które polegają na wzajemnej wymianie zarówno doświadczeń, jak i kompetencji”mówił.

„Via Carpatia to międzynarodowa trasa, która przebiega m.in. przez  Białystok, Lublin i Rzeszów. W każdym z tych miast jest uczelnia techniczna, która ma swoją specyfikę i dysponuje unikatowym zapleczem. Jeżeli popatrzy się na potencjał naszych uczelni, to śmiało możemy rywalizować z największymi politechnikami, zarówno pod względem kadry, jak i liczby studentów. Mamy mnóstwo uzdolnionej młodzieży, której często nie stać na to, żeby studiować w dużych ośrodkach. Pomyślałem, że połączymy siły i zrobimy coś, aby zapewnić im nie gorsze, a często nawet lepsze warunki do nauki” – powiedział rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Zdaniem rektor Politechniki Białostockiej prof. Marty Kosior-Kazberuk bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków dla kandydatów na studia, aby wybierali te trzy uczelnie, a potem zasilali ich kadry inżynierskie: „Dużym wsparciem dla studentów będą dodatkowe zajęcia wyrównawcze w szczególności z matematyki, fizyki i chemii. Na uczelniach technicznych odpowiednie przygotowanie z przedmiotów ścisłych odgrywa ogromną rolę”.

Założenia

W ramach sieci będą funkcjonować trzy grupy tematyczne. Grupa dotycząca nauki obejmie zakresem merytorycznym staże naukowe oraz międzynarodowe projekty badawcze, a jej działania będzie koordynować Politechnika Lubelska. Politechnika Rzeszowska zajmie się komercjalizacją i współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym, stażami przemysłowymi oraz demonstratorami. Politechnika Białostocka będzie koordynować grupę związaną z edukacją. Jej zadania będą skoncentrowane na szkolnictwie branżowym, działalności kół naukowych na uczelniach, organizacji zajęć otwartych i wizyt studyjnych.

Jednym z założeń porozumienia jest pozyskiwanie najzdolniejszych uczniów do pracy badawczej, wdrożenie jednolitego systemu międzyuczelnianych staży badawczych, wizyt studyjnych, wykładów wybitnych naukowców. Uczelnie zamierzają organizować cykliczny konkurs na granty realizowane przez międzyuczelniane zespoły badawcze, zakończony wspólną wysoko punktowaną publikacją lub wspólnym wnioskiem o finansowanie badań naukowych w ramach krajowych lub międzynarodowych konkursów.

W spotkaniu wziął udział minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, który dziękował rektorom za tę inicjatywę i poinformował, że procedowany jest wniosek o przekazanie trzem politechnikom 10 mln zł rocznie przez trzy lata na realizację działań: naukowych (3 mln zł), dydaktycznych (3,5 mln zł) i komercjalizacyjnych (3,5 mln zł). „Wykorzystanie potencjału, jaki niesie z sobą Politechniczna Sieć Via Carpatia nie tylko jako szlaku komunikacyjnego, ale przede wszystkim jako płaszczyzna współpracy w ramach Polski Wschodniej, jest absolutnie godne uwagi” – podkreślił minister.