Piknik Nauki EKSPLORACJE – zapowiedź
W sobotę 21 maja br. w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku odbędzie się Piknik Nauki EKSPLORACJE. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej. Bogaty program pikniku to wynik współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. I Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i Stowarzyszenia ExploRes.
Tegoroczna edycja wydarzenia zapowiada się szczególnie różnorodnie. Zaplanowanych jest ponad 60 stoisk, a swój udział zgłosiło prawie 70 popularyzatorów nauki z Polski. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się stoiska warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie stoisk Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji.
Sobota pełna wrażeń
„Sobota pełna wrażeń” to główna część wydarzenia, która rozpocznie się 21 maja o godz. 11:00. Na stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy naukowe, mikroprelekcje, intrygujące warsztaty poznawcze oraz udostępniane będą interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza”. W specjalnej „Strefie: Łukasiewicz” znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.
Piknik Nauki EKSPLORACJE to nie tylko sobotnie miasteczko naukowe w plenerze, lecz także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni.
Lotniczy Piątek
Politechnika Rzeszowska zorganizuje tematyczny „Lotniczy Piątek”. Ta cześć pikniku odbędzie się 20 maja
w godz. 16.00-19.00 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Odwiedzający dowiedzą się m.in. jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, jak działa tunel aerodynamiczny.
Medyczna Niedziela
Uniwersytet Rzeszowski zaprosi do Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na „Medyczną Niedzielę”, która odbędzie się 22 maja w godzinach przedpołudniowych. Odwiedzający tę część pikniku będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro, uczestnicząc w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych uniwersytetu.
Uroczyste otwarcie pikniku
Nowością tegorocznej edycji pikniku będzie uroczyste otwarcie pikniku podczas specjalnego wydarzenia pod nazwą „Preludium”, zaplanowane na godz. 10.00 17 maja we wtorek w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Po uroczystej inauguracja z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości odbędzie się debata z Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu. Debata, która jest elementem projektu „OKO na Klimat” realizowanego przez Stowarzyszenie EKOSKOP we współpracy z gminą Miasto Rzeszów, transmitowana będzie w Internecie.
Patronat honorowy
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”.