Podstrona: Pierwsze miejsce tancerza „Połonin” w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-10-21 , red.  Anna Worosz

Członek Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” Artur Szlachetka zajął pierwsze miejsce w 36. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w kategorii par tanecznych. Organizatorem konkursu byli Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie.

Artur Szlachetka jest studentem kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Od czterech lat jest członkiem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”. Aktywnie uczestniczy w działalności Zespołu, biorąc udział w licznych koncertach, a także pracując jako członek Rady Młodzieżowej Zespołu oraz Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół i Wychowanków SZPiT „Połoniny”.

Artur Szlachetka reprezentował region, w którym mieszka, czyli pogranicze Rzeszowszczyzny oraz Puszczy Sandomierskiej zamieszkanej przez Lasowiaków. Tańce, które prezentował, zostały starannie wybrane, aby móc zaprezentować różne warianty wykonania, przede wszystkim najstarsze formy tańców przeznaczone dla młodych i starszych wiekiem tancerzy. Były to taniec równy starodawny, wscikła polka, tramelka, oberek lasowiacki, polka kulawka oraz polka galopka, a więc tańce charakterystyczne dla rzeszowiaków i lasowiaków. Artur Szlachetka zatańczył w parze ze swoją siostrą Joanną, której zaszczepił miłość do folkloru. Towarzyszyli im muzycy z Kapeli Łola. Do tworzenia sylwetki Lasowiaka na potrzeby występu posłużył się opisem sporządzonym przez wybitnego rzeszowskiego regionalistę Franciszka Kotulę, który w 1920 r. był świadkiem, jak pewien Lesiak z Cmolasu tańczył w wiejskiej karczmie.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego to najważniejsze wydarzenie w Polsce skupiające się na przekazie tradycji tanecznych. Obejmował prezentację tradycyjnych tańców charakterystycznych dla poszczególnych regionów.