Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym na Politechnice Rzeszowskiej
W dniu 20 stycznia 2018 r. na Politechnice Rzeszowskiej przeprowadzone zostały zawody okręgowe (II stopnia) LXIX Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tematyka konkursu dotyczyła „demokracji – istoty, idei, celów i ich realizacji”. Współorganizatorem Olimpiady był Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Olimpiada była skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zasadniczym celem zawodów było rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata.
- Konkurs na poziomie okręgowym składał się z dwóch etapów: pisemnego, w formie testu oraz ustnego. Punkty z obydwu etapów sumowały się - mówi dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady. - Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy zdobyli łącznie największą liczbę punktów. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował czterech uczniów - dodaje prof. Oleksiewicz.
I miejsce zdobyła Magdalena Słyś z I LO w Krośnie.
II miejsce – Kacper Kurc z II LO w Rzeszowie.
III miejsce – Jan Sobuś z II LO w Łańcucie.
IV miejsce – Kamil Kaczmarek z I Społecznego LO w Tarnobrzegu.
Zawody okręgowe zorganizowane i przeprowadzone zostały przez Zakład Nauki o Bezpieczeństwie w składzie:
- przewodniczący Komitetu Okręgowego: dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz;
- sekretarz Komitetu Okręgowego: dr Waldemar Krztoń;
- członkowie komisji: dr Marlena Lorek; dr Krzysztof Michalski; dr Marek Barć; dr Wiesław Lewicki.
Zawody centralne odbędą się w dniach 17–18 marca 2018 roku – na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Przeprowadzi je Komitet Główny. Laureatami zostanie 30 najlepszych zawodników spośród finalistów olimpiady. Nagrodami głównymi dla finalistów są m.in. nagrody rzeczowe, finansowe, staże i praktyki zarówno w kraju jak i za granicą. Finalistom oraz laureatom olimpiady przysługują również ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.