Podstrona: Koncert Galowy z okazji 50-lecia SZPiT „POŁONINY” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Koncert Galowy z okazji 50-lecia SZPiT „POŁONINY”

2019-11-25
kategoria: Wydarzenia, Kultura
Koncert Galowy z okazji 50-lecia SZPiT „POŁONINY”

23 listopada br. odbył się Koncert Galowy z okazji 50-lecia działalności Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „POŁONINY”. Podczas koncertu zostały wręczone odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Wśród nich byli: prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej,  dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, Prorektor ds. kształcenia, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, mgr inż. Andrzej Sowa, Kanclerz, mgr inż. Beata Staroń, Dyrektor ds. gospodarczych i osiedla studenckiego.

Prof. Piotr Gliński wyróżnił srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Alicję Haszczak –  pedagoga, nauczyciela akademickiego, autorkę książek, animatorkę kultury, współzałożycielkę  i choreografa SZPiT „POŁONINY”. Był to drugi medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymała laureatka. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał również nagrodę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Studenckiemu Zespołowi Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „POŁONINY”.

- 50 lat zespołu to wspaniały jubileusz. Chciałem bardzo serdecznie pogratulować i podziękować przede wszystkim za ten wielki wkład w kulturę polską i podkarpacką - powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Alicja Haszczak była związana z zespołem w latach 1969 - 1981. Pełniła funkcję kierownika grupy oraz choreografa. Stworzyła dla „POŁONIN” ponad dwadzieścia suit tanecznych, głównie z regionu południowo-wschodniej Polski. Za swoje działania we wkład w kulturę polską otrzymała liczne nagrody oraz wyróżnienia.

- Dzięki naszej wspólnej, ciężkiej pracy mamy dzisiaj wspaniały i radosny dzień. Możemy się cieszyć, że to właśnie muzyka i taniec łączą pokolenia młodych i starszych. Składam serdeczne gratulacje i podziękowania, bo nasze serca się dzisiaj radowały - nie tylko moje, lecz całej widowni. Dziękuję za te emocje. Tańczcie i śpiewajcie do samego końca – mówiła Alicja Haszczak.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej wspominał, że obserwował rozwój zespołu i postępy, które były czynione przez te wszystkie lata. – W zespole jest wielu moich rówieśników. Chciałem Państwu pięknie pogratulować i życzyć wszystkiego dobrego – dodał. Specjalne podziękowania skierował do Alicji Haszczak za stworzenie zespołu na Uczelni, który odnosi sukcesy i którym można się chwalić i pokazywać.

- Chciałbym Państwu serdecznie podziękować, że zechcieli Państwo do nas przyjść, oglądać nas i bić brawa. Serdecznie dziękuję osobom, które przez prawie rok przygotowywały się do tego jubileuszu a przede wszystkim choreografom i muzykom – podsumował występ mgr inż. Marcin Zych, Kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „POŁONINY”.

Podczas koncertu prezentowane były m.in tańce góralskie, tańce krakowiaków wschodnich, tańce krakowskie, kujawiak z oberkiem oraz tańce związane z naszym regionem (m.in. tańce krośnieńskie, gorlickie, przeworskie, starodawne rzeszowskie oraz rzeszowskie). Układy taneczne były wykonane przez różne grupy wiekowe od grupy dziecięcej po spektakularny pokaz tańca prezentowany przez pierwszy skład "POŁONIN" z 1969 roku.