Podstrona: Koncert galowy „Bo świat to my” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Koncert galowy „Bo świat to my”

2021-12-22 , red.  Lidia Chalińska, Anna Worosz
Chórzyści z dyrygentem L. Chalińską i prorektorem prof. G. Ostaszem,

I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Bo świat to my” odbył się pod honorowym patronatem rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika oraz prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Patronat medialny objęli TVP 3 Rzeszów oraz „Kurier Rzeszowski”. W koncercie galowym wzięło udział kilkunastu solistów Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej oraz zaproszeni goście.

Uczestnicy

Wydarzenie otworzył prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. Grzegorz Ostasz, który na zakończenie wręczył wykonawcom dyplomy gratulacyjne. Profesjonalną oprawę muzyczną zapewnili wspaniali muzycy – Przemysław Czekaj, Maciej Mikłasz i Kamil Niemiec. Autorem scenariusza i reżyserem był student kierunku lotnictwo i kosmonautyka Paweł Szczygłowski, a kierownikiem artystycznym była dyrygent Chóru Lidia Chalińska.

Publiczność żywiołowo reagowała na prezentowane utwory, począwszy od hymnu Politechniki Rzeszowskiej „Leć do gwiazd”, którym chórzyści rozpoczęli występ, przez wszystkie prezentowane piosenki. Soliści: Klaudia Mazur, Mateusz Bońkowski, Rafał Huta, Anna Krupa, Kamila Dębińska, Przemysław Czekaj, Kamil Naróg, Bartosz Buć, Oksana Romaniec, Piotr Owsianko, Natalia Cioć, Sebasian Sitnik, wykonali zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej.

Repertuar

Koncert podzielony był na cztery bloki tematyczne – „Klimat na miłość”, „Nostalgia”, „Przyroda – niewyczerpane źródło” oraz „W różnorodności siła”. Muzyczna opowieść dotycząca ekologii została przedstawiona językiem emocji, wspomnień, uczuć i wartości, czyli wszystkim tym, co motywuje nas do walki o lepszą klimatyczną przyszłość.

Działalność Chóru w 2021 r.

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej liczy prawie 70 członków. Pomimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią zespół przetrwał zamknięcie, ćwiczył i ciągle się rozwija. Zrealizował wiele projektów, już w kwietniu br. z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyła się na kanale YOUTUBE  premiera projektu „Bo świat to my”, będąca  zapowiedzią I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ekologicznej. W sierpniu Chór jako jedyny zespół z Polski reprezentował naszą uczelnię i miasto Rzeszów na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Paryżu

Zaproszenie na koncert noworoczny

Już dziś Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej zaprasza wszystkich pracowników i studentów naszej uczelni na koncert noworoczny , który odbędzie się 28 stycznia 2022 r. w auli V-1 Politechniki Rzeszowskiej. W tym wydarzeniu wezmą również udział zaprzyjaźnieni artyści – Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”, Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” Uniwersytetu Rzeszowskiego, tenor prof. dr hab. Jacek Ścibor, mistrzowska solowa para tańcząca Jadwiga Madej Baer i Tomasz Rusin, a także wspaniali rzeszowscy muzycy.

A już na wiosnę 2022 r. przygotowujemy premierę musicalu o Ignacym Łukasiewiczu w związku z rokiem tego wielkiego Polaka i patrona naszej uczelni.