Podstrona: Drive Innovation – konkurs grantowy dla studentów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Drive Innovation – konkurs grantowy dla studentów

2022-01-21 , red.  Marta Jagiełowicz
Drive Innovation – konkurs grantowy dla studentów

Konkurs „Drive Innovation. Przyszłość Zrównoważonego Transportu” jest organizowany dla studentów zainteresowanych zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, elektromobliności czy gospodarki obiegu zamkniętego. Zadaniem uczestników konkursu będzie zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania dla branży motoryzacyjno-transportowej. Na zwycięzców czeka nagroda 15 tys. zł oraz wycieczka do do centrali BASF w Ludwigshafen nad Renem.

Na czym będzie polegało zadanie konkursowe?

Zadanie konkursowe będzie polegało na zaproponowaniu rozwiązania dla jednego z wyzwań z branży samochodowej/transportowej (rozwiązanie może być także odpowiedzią na jedno lub więcej zagadnień):

• ograniczanie emisji (gazy cieplarniane i lotne związki), np. ograniczenie masy środków transportu, zastosowanie lepszych katalizatorów samochodowych i nie tylko, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (Dyrektywa 2004/42/WE),
  • wydajność energetyczna w transporcie (paliwa przyszłości, baterie do różnych środków transportu), dostęp do łatwej i zrównoważonej infrastruktury transportowej, elektromobilność,
  • „Cyrkularność Transportu Przyszłości”: recykling – zamykanie obiegu, ekoprojektowanie środków transportu, chemiczny recykling (cyrkularna baza surowcowa dla branży samochodowej) recykling tworzyw, asfaltu, baterii,
  • bezpieczeństwo pojazdów – obecnie bezpieczne pojazdy są ciężkie i przez to mniej energooszczędne.

Każda z propozycji powinna obejmować przynajmniej jeden z takich obszarów, jak tworzywa sztuczne, lakiery samochodowe, baterie do środków transportu, infrastruktura dla transportu, płyny eksploatacyjne i paliwa, katalizatory. Do projektowania rozwiązania można wykorzystać produkty z portfolio BASF – są to płyny eksploatacyjne, środki smarne, dodatki do paliw, lakiery samochodowe, materiały aktywne katodowo, katalizatory i tworzywa sztuczne.

Do udziału w konkursie może zgłosić się zespół liczący od 2 do 5 osób, w tym opiekun merytoryczny ze strony uczelni. Zgodę uczelni na wzięcie udziału w inicjatywie przez studentów, a także wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać do 29 kwietnia 2022 r. na adres email: katarzyna.kowalewska@partners.basf.com.

Na ocenę formularzy i wybranie sześciu najlepszych projektów do kolejnej fazy jury ma czas do 17 maja 2022 r. Drugi etap konkursu polegający na prezentacji projektów przez uczestników odbędzie się 31 maja 2022 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 czerwca 2022 r. na stronie konkursu.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy i wzór zgody uczelni na udział w konkursie dostępne są na stronie.

Organizator konkursu

Organizatorem konkursu jest firma BASF. To największe na świecie przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą w Niemczech. Prowadzą działalność w sześciu segmentach: chemikalia, materiały, rozwiązania dla przemysłu, technologie powierzchniowe, żywienie i higiena, rozwiązania dla rolnictwa. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie www.basf.com.

Patronatem honorowym konkursu jest Politechnika Rzeszowska.