10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. SKWER HISTORII
8 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.
Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii.
Poznajcie SKWER HISTORII
To historia odtwarzana przez pasjonatów, którzy zakochali się w jakimś okresie naszych dziejów i postanowili przywrócić ją do życia. Spędzają swój czas wolny na badaniu swojej epoki, zbieraniu różnorakich źródeł – zarówno archeologicznych, jak i ikonograficznych, odkrywaniu na nowo dawno minionych dziejów.
Skwer Historii przeniesie nas w czasy paleolitu, z tego okresu pochodzą najstarsze zabytki, ich repliki będzie można zobaczyć na stoisku Koła Naukowego Studentów Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Fragmenty ceramiki, jak i kopie zabytków wykonanych z metali, pochodzących z naszego regionu (między innymi z Trzcinicy) reprezentują szeroki okres dziejów, aż po średniowiecze.
Ponadto studenci archeologii zaproszą dzieci do wspólnych mini wykopalisk, a także do warsztatów lepienia naczyń glinianych dawnymi metodami.
Terra Ferrata to grupa, która sięga do starożytności. Członkowie grupy prezentują nieznane bogactwo kultur ludów żyjących poza granicami Imperium Rzymskiego. Zajmując się tą epoką w tym obszarze napotykają na spore trudności – przede wszystkim brak źródeł pisanych. Odtwórstwo takie opiera więc głównie na gromadzeniu danych pochodzących z badań archeologicznych, a wiedza o starożytności Europy wciąż poszerzana jest o nowe odkrycia. Terra Ferrata prezentuje zarówno ubiór i utensylia, jak i rzemiosło oraz uzbrojenie odtwarzanej epoki.
Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego zaprosi w czas Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Bez wątpienia ta grupa najlepiej wpisuje się w typowe wyobrażenie o tym, jak prezentowali się średniowieczni rycerze, cywile i białogłowy. Z pewnością gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych różnych typów i naciągów. W planach jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.
Nie byłoby jednak pełnego obrazu średniowiecza bez muzyki tej epoki. Dzięki Zespołowi Muzyki Dawnej Vox Angeli będzie można usłyszeć jak grano i śpiewano stulecia temu. Członkowie zespołu dokładają ogromnych starań, by przywrócić do życia oryginalne brzmienia średniowiecznych utworów. Co więcej, używają w tym celu replik dawnych instrumentów. Kontakt z Vox Angeli niewątpliwie zmienia wyobrażenie o muzyce dawnej, której obraz w naszej świadomości kształtują chwytliwe, lecz mające niewiele wspólnego z prawdą historyczną, ścieżki dźwiękowe filmowych hitów. Skwer Historii Dnia Odkrywców to jedyne miejsce, gdzie historię wieków średnich można nie tylko na żywo zobaczyć, ale i usłyszeć!
Od czasów najdawniejszych, aż po XIX wiek – Skwer Historii daje szansę, by dotknąć żywej historii.